>


	
	MARLIN SİDA, üstün teknoloji yetenekleriyle sınıfında rakip tanımıyor teknoloji - WebTuşu
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	

		
	

	

	
e
sv
<center

MARLIN SİDA, üstün teknoloji yetenekleriyle sınıfında rakip tanımıyor teknoloji

91 okunma — 05 Ekim 2022 10:07

MARLIN SİDA, üstün teknoloji yetenekleriyle sınıfında rakip tanımıyor #Teknoloji teknoloji

#2022 #Teknoloji #Bilim

1 Kişi Okudu – 2 Kişi Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Türkiye’yi NATO’da temsil eden ilk insansız su üstü aracı unvanına sahip MARLIN, ASELSAN’ın geliştirdiği üstün teknoloji yetenekleriyle rakiplerini geride bırakıyor.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda ASELSAN ve Sefine Tersanesi iş birliğinde yerli ve milli olarak geliştirilen MARLIN silahlı insansız deniz aracı (SİDA), Portekiz’de gerçekleştirilen NATO tatbikatında özellikleriyle öne çıkıyor.
Dünyada elektronik harp kabiliyetine sahip ilk insansız su üstü aracı unvanına da sahip olan MARLIN SİDA’nın kıyı veya açık denizde savunma ve taarruz maksatlı deniz harbi operasyonlarında kullanılması planlanıyor. Özel gövde tasarımı sayesinde en zorlu deniz koşullarında dahi görevleri yerine getirebilen MARLIN, farklı gövde formları ile operasyonel ihtiyaçlar doğrultusunda güdümlü füze, hafif torpido, 12.7 mm top, elektronik taarruz, elektronik destek, sonar menzilin genişletilmesini sağlayan sonobuoy, çekili dizin sonar sistemleri gibi farklı faydalı yükleri taşıyabiliyor.
Yüksek hız, stabilite ve manevra kabiliyeti gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan MARLIN, ASELSAN’ın uzaktan komutalı silah, elektro-optik keşif gözetleme, radar, karıştırmaya dayanıklı GNSS, elektronik taarruz ve milli yazılım sistemleriyle donatıldı. Otonom veya uzaktan kontrol edilebilir şekilde görev yapabilen MARLIN, su üstü harbi ve denizaltı savunma harbi görevlerini güdümlü füze ve hafif torpidolar ile gerçekleştirebiliyor. Uydu iletişimi yeteneğiyle benzerlerine göre çok daha geniş bir operasyon menziline sahip olan MARLIN, yaklaşık 36 Kts hızla ilerleyebiliyor. Limanlardan, amfibi ve lojistik gemilerden görevine başlayabilen MARLIN SİDA, kısa sürede operasyona hazır hale getirilebiliyor.
– Elektronik harp yeteneğiyle NATO tatbikatında ilgi odağı oldu
ASELSAN yetkilileri, Portekiz’deki Troia Yarımadası’nda gerçekleştirilen NATO tatbikatında MARLIN’e ilişkin açıklamalarda bulundu.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunulan ASELSAN’a ait elektronik harp sistemlerinin uzun yıllardır sahada aktif olarak görev yaptığını belirten MARLIN’in elektronik harp sistemleriyle ilgili yetkili, “Türk Deniz Kuvvetlerinin envanterinde bulunan mürettebatlı birçok su üstü ve su altı unsurunda da yine elektronik harp sistemlerimiz yer alarak aktif bir şekilde ülke savunmasına hizmet ediyor. Elektronik harbin gelişim yolculuğundaki bir diğer durak MARLIN projesi oldu. MARLIN’le beraber bu gelişim yolculuğunu insansız deniz araçlarına taşımış olduk ve bu anlamda bir ilke imza attık.” ifadelerini kullandı. #Marlin #MarlinSida #TeknolojikDenizAracı #DenizSavunması #SuÜstüSavunmaAracı #YerliMilliSihalar #YerliMilliSidalar Sida #SilahlıİnsansızDenizsavunması
https://www.newsfindy.com/ #Haber #gündem #sondakika #findynews #güncelhaber
#FindyNews #FindyNewsHaber #FindynewsSpor #FindyNewsFutbol #FindyNewsSüperLig #FindynewsSonDakika #FindynewsGezi #FindynewsTarih #FindynewsYaşam

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli