>


	
	Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır? - WebTuşu
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	

	
	

	

	
e
sv
<center

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır?

693 okunma — 21 Ocak 2022 16:58

Oto yıkama dükkanı özellikle tutulursa ve işini iyi yaparsa çok uzun süreli kar getiren bir meslektir. Özellikle son zamanlarda artan özel araç alımından dolayı oto yıkamacıların da işleri oldukça kar getirmeye başlanmıştır. Oto yıkama açmak için dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Bunlar yerine getirildiği takdirde uzun ömürlü bir iş olabilir.

Oto Yıkama Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Oto yıkama dükkanı açmak için ilk olarak tüm giderlerin hesaplandığı bir sermaye oluşturulmalıdır. Daha sonra dükkanın açılacağı bölgedeki diğer oto yıkama dükkanları araştırılmalıdır. Diğer oto yıkamacıların yaptığı iş planlarına göre bir plan belirlenmelidir. Dükkanın açılacağı mekan bir oto yıkamacı için çok önemlidir. Oto yıkamacı için en ideal lokasyonlar çıkış ve giriş sorunu olmayan, trafiğin çok olduğu, yol üzerinde ve fark edilebilecek bir yerde olmasıdır. Aynı zamanda mekanın genişliği de önemlidir. İçerisinde birden fazla araba alabilecek ve yıkama alanı oluşturabilecek genişlikte olmalıdır.

Mekan ve sermaye belirlendikten sonra oto yıkama için gerekli olan tüm malzemelerin alınması gerekir. Daha sonra çevreden gelebilecek potansiyel bir müşteri portföyü araştırması yapılmalıdır. Müşterilerin isteklerine göre ya da araçlarına göre birden fazla hizmet seçeneği oluşturulmalıdır. Bu anlamda bir iş planı yapılmalı ve personeller alınmalıdır. Alınan personellerin özellikle en başta oto yıkama konusunda deneyimli olması şarttır. Personel istihdamı sağlanmalıdır. Oto yıkama dükkanında kamera sistemi de kurulmalıdır. Bu sistem müşterilere oldukça güven sağlatır.

Oto Yıkama Malzemeleri

Oto yıkama dükkanı için malzemeler aslında oldukça kısıtlıdır. Burada önemli olan malzemelerin kalitesidir ve aynı zamanda araçlara uygun olan ekipmanladır. Oto yıkama dükkânı açmak isteyen kişiler özel kimyasal solüsyonlar ve deterjanlar, hortum, kurutucular, basınçlı hava üfleme makineleri, fırça, kova, elektrikli süpürge, sulama sistemi ve su deposu, ödeme sistemi (pos cihazı) ve kasa, müşterilere sunulacak mini market malzemeleri, müşterilerin dinlenme salonları için wi- fi, televizyon gibi malzemeler alınmalıdır. Bunların en kalitelisi ve araca zarar vermeyenleri tercih edilmelidir. Özellikle sert başlıklı fırçalar arabaları çizebilir. Bu gibi konulara dikkat edilerek malzeme tedariki yapılmalıdır.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli