>


	
	Solucan Gübresi Yetiştiriciliği - WebTuşu
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	

		
	

	

	
e
sv
<center

Solucan Gübresi Yetiştiriciliği

676 okunma — 03 Şubat 2022 12:47

Solucan Gübresi Yetiştiriciliği

Son yılların en gözde iş kollarından olan solucan gübresi yetiştiriciliği, cazibesini hala koruyor. Piyasada olan talebe yetişemeyen yetiştiriciler her ne kadar daha fazla üretim yapsalar da piyasanın isteklerine cevap veremiyor. Çok sık bir şekilde üreyen bu solucanlar, kısa sürede nüfuslarını katlıyor. Bu işe girmek için çok büyük yatırımlara da gerek olmaması gübre yetiştiriciliğini cazip kılıyor.

Doğru ortam şartları sağlandığı takdirde solucan gübresi yetiştiriciliği oldukça kazançlı bir iştir. Mevcut solucan sayınız uygun koşullarda bakıldığı takdirde 1 sene içerisinde nüfusunun 20 katı kadar artış yaşanacaktır. Çok fazla üreyen bu solucanlar ile kısa sürede çok daha fazla gübre elde edeceksiniz. Bitkilerin olmazsa olmaz gübresi olarak bilinen solucan gübreleri, bitkiler için çok önemlidir.

 

 

Solucan Gübresi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

İlk olarak uygun bir yer bulmalısınız. Hobi amaçlı yapıyorsunuz evinizde dahi yapabilirsiniz. Ancak profesyonel anlamda yapacaksanız mutlaka bir yer tutmanız gerekecektir. Minimum 10 bin adet kırmızı Kaliforniya solucanı ile işe başlamanız önerilir. Elbette daha fazla olursa daha fazla gübre elde edersiniz. 10 bin adet kırmızı Kaliforniya solucanı ile işe başlarsanız, 1 ile 1,5 sene içerisinde solucan sayınız 1 milyonu geçecektir.

Eldeki 10 bin adet solucanınız 3 ayda size yaklaşık 500 kg gübre verecektir. Görüldüğü üzere devasa bir gübre üretimi de yapmış olacaksınız. Solucan sayınız ne kadar fazla olursa o ölçüde gübre sayınızda artış gösterecektir. Kabaca bir hesap yapıldığında ise 500 kg solucan gübresinin elenmemiş olarak satışa sunulması ile ortalama 600-700 lira gelir elde edeceksiniz. Bu gübreyi eleyerek satışa sunarsanız bu rakam çok daha yukarı çıkacaktır.

Solucan Gübresi Nasıl Satılır?

Solucan gübresini online bir şekilde internet üzerinden satabileceğiniz gibi sera ve üreticilere de çok rahat bir şekilde satabilirsiniz. Paketleme işini de hallettiğiniz zaman geriye pazarlama stratejisi kalıyor. Seralara, fidan yetiştiricilerine hatta kültür havuzlarında yetiştirilen balıklara kadar her yere pazarlanabilir. Solucan gübresinin günümüzde dokunmadığı yer neredeyse yoktur. Özellikle internet üzerinden yapacağınız satışlar çok fark yaratacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli