>


	
	Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır? - WebTuşu
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	
	

	
	

	

	
e
sv
<center

Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

721 okunma — 06 Ocak 2022 11:05

Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır? sayesinde pasif gelir elde edebilirsiniz. İnternetten para kazanma fikirleri arasında özellikle son dönemlerde rağbet gören stok fotoğrafçılığı önemli kazançlar elde etmenize olanak tanıyor.

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Stok fotoğrafçılığı tanımı açısından çekmiş olduğunuz fotoğrafları internet üzerinden satmanız anlamı taşır. Günümüzdeki web siteleri görseller ile içeriklerini zenginleştirir. Özellikle haber siteleri başta olmak üzere pek çok site için fotoğrafların önemi büyüktür. Bu siteler kendileri fotoğraf bulamadıklarında stok fotoğrafları tercih eder. Stok fotoğrafları aldıklarında telif sorunu ortadan kalkar ve kolaylıkla fotoğrafları kullanabilirler.

Stok fotoğraf siteleri üzerinden satışa sunduğunuz fotoğraflar satın alındıkça belirlediğiniz bedel hesabınıza yatırılmaktadır. Global çapta bir imkân sunduğu için bu yöntem sayesinde bir süre sonra pasif gelir elde etmeye başlarsanız. Fotoğraflarınıza satış adedi koyabileceğiniz gibi sınırsız satış da seçebilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılığı Yöntemleri

Stok fotoğrafçılığı yapmak için uzman olmanıza gerek bulunmuyor. Sadece yüksek kalitede fotoğraf çekecek cihaza ihtiyacınız bulunuyor. Önceden fotoğraf makinesi gerekliyken günümüzde cep telefonlarının çekim kaliteleri çok arttığı için cep telefonunuzun kamerasıyla da kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz.

Önemli olan çekim yapacağınız sırada doğru kareleri yakalamanızdır. Eğer doğru kareleri yakalamazsanız fotoğraflarınızın satışı da pek olanaklı olmayacaktır. Doğru çekim tekniklerinin yanında doğru kompozisyonu da elde etmelisiniz. Genel olarak stok fotoğrafları bir anlam içerir ve manzara veya sanatsal etkiler daha azdır. Bu fotoğrafları web siteleri kullandığını unutmamanız gerekir. Örneğin bir haber sitesi emekliler ile ilgili haber yapıyorsa genel olarak yaşlıları içeren fotoğraf kullanacaktır. Bu bakımdan da yaşlıların olduğu bir kare yakalamanız fotoğrafınızın satışını önemli ölçüde arttırmış olacaktır.

Kopya çekimlerden yani daha önceden yapılmış olan fotoğraflardan uzak durmanız da önemlidir. Zaten stok fotoğraf yükleyeceğiniz siteler kendi çektiğiniz fotoğrafta başka bir fotoğraf ile çok benzerlik algılarsa satış işlemine başlayamazsınız.

Stok Fotoğrafı Siteleri

Stok fotoğrafçılığından kazanç sağlamak için çektiğiniz fotoğrafları çeşitli sitelere yüklemeniz gerekiyor. Her sitenin belirlediği komisyon oranları üzerinden satış yapabilirsiniz. Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır? Ayrıca her siteye göre belirlenmiş olan kuralların da değişebileceğini unutmamalısınız. Şu siteleri fotoğraflarınızın satışı için değerlendirebilirsiniz;

  • Shutterstock
  • Fotolia
  • iStockphoto
  • Pond5
  • Adobe Stock

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli